Jak zwiększyć progi anaerobowe w treningu?

0
1405
File Nov 16 4 54 48 PM
File Nov 16 4 54 48 PM

Czasy kiedy pomiar intensywności treningów wykonywany był  „na oko”, minęły bezpowrotnie. Dzisiaj coraz więcej osób – nie tylko profesjonalnie uprawiających sporty, ale również amatorów, stosuje do tego odpowiednie urządzenia – np. pulsometry.

Próg przemian anaerobowych – inaczej próg mleczanowy określa intensywność wysiłku fizycznego , podczas którego zaczynają dominować beztlenowe procesy wytwarzania energii.

Produkowana przez organizm energia (ATP) w warunkach beztlenowych wiąże się z większym wytwarzaniem w mięśniach kwasu mlekowego, który we krwi przyjmuje postać mleczanu.

Szacuje się, że próg przemian anaerobowych najczęściej zostaje przekroczony kiedy stężenie mleczanu we krwi jest wyższe niż 4mmol/l. Warto jednak pamiętać, że wartość ta jest uwarunkowana indywidualnie – może się różnić u różnych osób.

Osoby trenujące bardzo często szukają sposobu na zwiększenie progów anaerobowych i swojej wydolności.

Jednym ze sposobów jest trening wysokogórski. Dzięki ćwiczeniom w takich warunkach możemy liczyć na:

  • zwiększenie wentylacji płuc,
  • zwiększenie pojemności dyfuzyjnej płuc,
  • szybsze spalanie kalorii,
  • polepszenie koncentracji,
  • zwiększenie produkcji energii,
  • zwiększenie wytrzymałości fizycznej i psychicznej.

Ponadto – o czym mowa – zwiększone zostają progi anaerobowe.

Oczywiście nie każdy może pozwolić sobie na regularny trening w górach, dlatego dobrym sposobem na osiągnięcie podobnych wyników jest stosowanie maski treningowej imitującej trening w warunkach wysokogórskich.

Dobrej jakości maski – stosowne stopniowo – z dostosowywaniem regulacji do własnych możliwości, pozwalają w dość krótkim czasie – np. 2-3 miesięcy – uzyskać zadowalające wyniki.

Wystarczy półgodzinny trening 3 razy w tygodniu, żeby poczuć różnicę. Maski treningowe sprawdzą się w wielu dyscyplinach sportu – m.in.: sportach walki, bieganiu, lekkoatletyce, sportach zespołowych.

Ważne jednak aby znaleźć maskę dobrego producenta, która spełni swoje zadanie i będzie dla nas bezpieczna. Na szczęście w dobie internetu, łatwo możemy wyszukać informacje na ten temat i wybrać odpowiedni produkt.