Gdańsk Południe – wiejski urok blisko centrum

0
1458
Panorama Jasienia
Panorama Jasienia

Gdańsk Południe dzielnice

Gdańsk Południe usytuowany jest na południowym zachodzie miasta. Do roku 2011 obszar ten podzielony był na dwie części – Chełm i Gdańsk Południe. Obecnie obowiązuje podział na cztery jednostki pomocnicze: Chełm, Jasień i Ujeścisko – Łostowice i Orunię Górną – Gdańsk Południe

gdansk poludnie ujescisko
Źródło: wikipedia.org

Gdańsk Południe położenie

Jeśli chodzi o położenie to od północy obszar ten graniczy z  Matarnią, Brętowem, Pieckami – Migowem, Siedlcami, Wzgórzem Mickiewicza i Śródmieściem. Od strony wschodniej i południowej sąsiaduje z osiedlem Orunia – Św. Wojciech Lipce, od zachodu przylegają Kokoszki, a od południa gminy Kolbudy oraz Pruszcz Gdański.

Pod kątem położenia geograficznego Gdańsk Południe znajduje się na Pojezierzu Kaszubskim – przez obszar ten przepływa Potok Oruński, a w zachodniej części znajduje się Jezioro Jasień.
Cały obszar zajmuje 30,34 km2 i jest zamieszkały przez ponad 70 tysięcy osób.

Ze względu na położenie – zaledwie 10 km od centrum miasta, osiedla Gdańska Południe są atrakcyjnym miejscem do zamieszkania. Obszar jest bardzo dobrze skomunikowany – skorzystać można z komunikacji miejskiej – kursują tu autobusy i tramwaje. Wielkim atutem jest bliskość obwodnicy Trójmiasta będącej częścią drogi ekspresowej S6. Przez Gdańsk Południe przebiega również  południowa obwodnica Gdańska należąca do drogi ekspresowej S7 oraz trasa szybkiego ruchu W-Z.

Obecnie realizowany jest plan rozbudowy układu drogowego co jeszcze bardziej usprawni komunikację. W ramach inwestycji powstała Nowa Bulońska, Nowa Jabłoniowa, Nowa Warszawska oraz Nowa Podmiejska- Nowa Małomiejska. Projekt zakłada również powstanie nowych linii tramwajowych.

gdansk poludnie
Źródło: onet.pl

Gdańsk Południe planowane inwestycje

W planach jest również budowa lokalnego centrum usługowo-biurowo-handlowego, które ma się znajdować w pobliżu nowych tras. Zgodnie z projektem miałby tam powstać zespół budynków skupionych wokół deptaka m.in. centrum handlowe, dom towarowy, przychodnia, centrum kultury, hotel, kościół, siedziba policji i straży pożarnej.
Zrealizowane oraz planowane inwestycje sprawiają, że Gdańsk Południe jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się obszarów miasta.

Oprócz istniejących już osiedli – 2 Potoki, Audiopolis, Dwa Tarasy, Osiedle Przystań – dla tych, którzy planują kupno domu, a nie mieszkania, wciąż powstają nowe – m.in. Osiedle Hiszpańskie lub osiedle w stylu skandynawskim TALOSI. Można śmiało powiedzieć, że jest to część miasta, którą upodobali sobie deweloperzy, dzięki czemu można tu kupić nowe mieszkanie w przystępnej cenie, na co coraz częściej decydują się młodzi ludzie.

gdansk poludnie deptak
Źródło: trojmiasto.pl

Wraz z  powstającymi osiedlami pojawiają liczne punkty usługowe: sklepy, siłownie, salony fryzjerskie, przedszkola i przychodnie. Jednymi z większych centrów handlowych w okolicy są Fashion House, OBI, czy JULA.
Gdańsk Południe jest obszarem, który przeszedł już wielką metamorfozę, ale wciąż się rozwija i pozyskuje nowych inwestorów. Każdy, kto planuje zakup mieszkania w Gdańsku powinien zrobić rekonesans i zwrócić uwagę na te tereny, ze względu na ich atrakcyjne położenie oraz konkurencyjne ceny.