Gdańsk Południe – Chełm

0
1962
Orunia Górna noc
Orunia Górna noc

Chełm Gdańsk Południe informacje o dzielnicy

Chełm jest jedną z dzielnic należącą do Gdańska Południe – znajduje się na dawnym miejscu Starej Wsi. Jego pierwotna nazwa to Nowa Górka, Novogortcze, Wysoka Górka – z niemieckiego Stolzenberg.  Jest dość dużą dzielnicą Gdańska – jego powierzchnia to 11, 0788 km2 i prawie 46 tysięcy mieszkańców.

gdansk poludnie chelm
Źródło: wikipedia.org

Z punktu widzenia geograficznego Chełm leży na tzw. Górnym Tarasie – na wzgórzach o wysokości 50 do 60 m n.p.m.
Historycznie – Chełm jako Nowa Górka – podobnie jak sąsiednia Biskupia Górka, należał do biskupów kujawskich i był wielokrotnie niszczony w czasie wojen.
Obecny kształt dzielnicy, zaczął być kształtowany od 1934 roku – wtedy pojawiły się pierwsze bloki i domki dwurodzinne.
Być może nie każdy o tym wie, że do dzisiaj mieszkańcy Chełmu dzielą go nieformalnie na Stary  i Nowy.  Stara część to właśnie ta, która powstała w latach 30 i 40 jako osiedle robotnicze, nowa to pozostałe rejony – głównie blokowiska.

Gdańsk Południe Chełm osiedla

W  skład dzielnicy wchodzą osiedla takie jak:
– Orunia Górna – powstała na początku lat 90 – tych, jest bardzo czystym, estetycznym osiedlem. Składa się głównie z bloków – w większości są to bardziej nowoczesne budynki niż te budowane w PRL – u. Można tu kupić naprawdę ładne, duże mieszkanie w przystępnej cenie. Osiedle jest również rozbudowane pod względem punktów handlowo- usługowych.
– Cztery Pory Roku – osiedle składające się z domów jednorodzinnych oraz mieszkań w pięknych nowoczesnych budynkach. Okolica sprzyja spacerom i rowerowym wycieczkom- osiedle znajduje się wśród łąk i zagajników – jednocześnie bardzo blisko centrum miasta.

– Moje Marzenie – powstało w 2004 roku – położone jest między Orunią Górną a Kowalami- również  znajduje się w bliskiej odległości od centrum Gdańska. Składa się z 8 budynków, posiada własną pętlę autobusową.

gdansk poludnie moje marzenie
Źródło: gdansk-lostowice.mojeosiedle.pl

– Maćkowy – stosunkowo stare osiedle – przyłączone w granice miasta w 1973 roku, dobrze skomunikowane z centrum miasta – znane ze Spółdzielni Mleczarskiej Maćkowy. Obecnie buduje się tam wiele nowych mieszkań, powstają kameralne części osiedla z nowoczesną zabudową.

gdansk poludnie osiedle mackowy
Źródło: wikipedia.org

Gdańsk Południe Chełm komunikacja

Chełm jako dzielnica jest dobrze skomunikowana  z resztą miasta. Kursują tu tramwaje (2,6,7,11) oraz autobusy miejskie (108, 118, 156, 195, 227 i nocne – N1, N4, N13) . Ciekawostką jest fakt, że linia tramwajowa na Chełm jest najbardziej stromą trasą tramwajową w Polsce! Obecnie w trakcie realizacji jest projekt rozbudowy dróg w Gdańsku Południe, co ma jeszcze bardziej usprawnić komunikację.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here