Port Czystej Energii – nowa inwestycja w południowej części Gdańska

0
2593
spalarnia odpadow gdansk poludnie
spalarnia odpadow gdansk poludnie

Już w 2020 roku Gdańsk Południe będzie mógł poszczycić się nowoczesną inwestycjąelektrociepłownią, w której energia i ciepło pozyskiwane będą z utylizacji odpadów komunalnych.

ZTPO, czyli Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów zgodnie z tzw. decyzją środowiskową zostanie zlokalizowany na terenie Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku. W ramach 70-hektarowej powierzchni, którą dysponuje, zarezerwowana jest około trzyhektarowa działka pod budowę instalacji. Jest ona usytuowana w pobliżu granicy administracyjnej Miasta Gdańska i Gminy Kolbudy, 300 metrów w linii prostej od obwodnicy. Spalarnia odpadów będzie działała pod nazwą Port Czystej Energii.

Port Czystej Energii to prekursorski projekt spalarniowy w Polsce, który zakłada przetwarzanie jedynie resztkowej frakcji odpadów- czyli frakcji energetycznej, która zwierać będzie pozostałości po sortowaniu. Dzięki temu zwiększony zostanie odzysk surowców wtórnych.
Co ciekawe tzw. odpady energetyczne- np.: siatki foliowe, pieluchy, butelki, kubeczki i papierki po słodyczach, generują podczas spalania prawie tyle samo energii co węgiel brunatny.

spalarnia odpadow gdansk
Źródło: www.portczystejenergii.pl

Dotychczas inne spalarnie w kraju- m.in. w Bydgoszczy, Krakowie czy Białymstoku, korzystały z odpadów komunalnych jako paliwa.

Zgodnie z przepisami Unii Europejskiej, produkcja ciepła oraz energii elektrycznej ma status odnawialnej i czystej, ponieważ umożliwia zaoszczędzenie tradycyjnych źródeł energii takich jak gaz i węgiel, a nowoczesna technologia pozwala z wielką skutecznością kontrolować emisję i zawartość spalin.
Bardzo  istotny jest również fakt, że spalanie powoduje, że mniej odpadów znajduje się w składowiskach, czyli zapełniają się ona dużo wolniej niż dotychczas.

Regionalna spalarnia w Gdańsku, swoją niezawodność, bezpieczeństwo i efektywność działania, uzyska przez tzw. rusztową technologię spalania. Z powodzeniem jest ona wykorzystywana w 95% takich samych spalarniach w Europie– a jest ich obecnie ponad 400.

gdansk poludnie inwestycje spalarnia
Źródło: www.portczystejenergii.pl

Szacuje się, że w ciągu roku spalarnia wygeneruje energię z ok. 160 tys. ton odpadów pochodzących z 50 pomorskich gmin.

Budowa Portu Czystej Energii odbywać się będzie w ramach  projektu „System gospodarki odpadami dla metropolii trójmiejskiej” współfinansowanego przez Unię Europejską.

Spalanie zamiast składowania. Założenia do projektu budowy regionalnej spalarni odpadów w Gdańsku