Ściany jednowarstwowe czy dwuwarstwowe – które wysychają szybciej?

0
1743
d007budowaporotherm02
d007budowaporotherm02

Ściany jednowarstwowe w domach jednorodzinnych wznosi się najczęściej z bloczków betonu komórkowego.  W przypadku ścian dwuwarstwowych, beton komórkowy – jego warstwa nośna może być wybudowana z elementów ceramicznych, keramzytobetonowych lub silikatowych.

rgb

Beton komórkowy przeznaczony do  murowania ścian jednowarstwowych i dwuwarstwowych zawiera pewną ilość wody technologicznej, ponieważ w procesie powstawania bloczków są one utwardzane parą wodną pod wysokim ciśnieniem.

Jako, że zaraz po wyprodukowaniu bloczki układane są na paletach i zawija się je folią, zaczynają tracić wilgoć dopiero w momencie kiedy budujemy ściany.

Wilgoć w domu

W trakcie budowania domu, ważną kwestią jest to, żeby pozbyć się wilgoci ze ścian jak najszybciej, ponieważ obecność wody w bloczkach betonowych obniża ich izolacyjność termiczną. Jest to szczególnie istotne w przypadku ścian jednowarstwowych, które dopiero w momencie kiedy staną się powietrzno – suche, zaczną spełniać wymagania w tym zakresie.

bloczki-betonowe-zastosowanie-bat

Wilgoć w domu nie gromadzi się jednak tylko w ścianach.  Pojawia się ona także w słupach, stropach, schodach, podkładach podłogowych jeśli nie mamy piwnicy. Bardzo ważne jest zatem aby wszystkie elementy konstrukcyjne budynku zdążyły wyschnąć przed rozpoczęciem prac wykończeniowych.

Warto też zapamiętać, że niektóre elementy wykończeniowe np. tynki też zawierają wilgoć i dobrze żeby schły na powietrzu o podwyższonej wilgotności.

Budowa

Kiedyś domy jednorodzinne powstawały nawet kilkanaście lat i dzięki temu wilgoć nie stanowiła problemu, ponieważ wszystkie elementy zdążyły wyschnąć.

Teraz budynki powstają znacznie szybciej i po wprowadzeniu, mieszkańcy oddychają bardzo wilgotnym powietrzem, ponieważ proces wysychania trwa minimum 18 miesięcy.

silikaty-zalety

W takiej sytuacji trzeba intensywnie ogrzewać dom – szczególnie zimą co może zwiększać nawet dwukrotnie koszty ogrzewania porównując to do okresu kiedy ściany będą już suche.

Jeszcze gorsza sytuacja jest wtedy kiedy budynek powstał w ciągu roku a posiada ściany dwuwarstwowe.  Jeśli zostały one ocieplone styropianem w czasie letnim, to okres intensywnego ogrzewania i podwojonych kosztów może trwać nawet do 5 lat!

d007budowaporotherm02

Z tego powodu lepszą decyzją jest  wybudowanie domu ze ścianami jednowarstwowymi i dachem w ciągu jednego roku. Następnie po prowizorycznym osłonięciu okien i drzwi należy pozwolić im wyschnąć przez zimę. Prace instalacyjne i wykończeniowe najlepiej rozpocząć na wiosnę.

Ściany jedno i dwuwarstwowe – proces wysychania

Mimo, że wilgoć  w domu znajduje się nie tylko w ścianach, ale i w innych elementach, to szybkość wysychania właśnie ścian ma dla budynku największe znaczenie, ponieważ objętościowo zajmują największa powierzchnię.

Często w tym miejscu pojawia się pytanie, które ściany wysychają szybciej – jedno czy dwuwarstwowe?

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Załóżmy, że  dwa rodzaje ścian zostały wykonane z betonu komórkowego, ale ściany jednowarstwowe mają grubość 48 cm i wykonane są z bloczków Ytong Energo+, natomiast warstwa nośna  ścian dwuwarstwowych , która zostanie potem ocieplona od zewnątrz styropianem, ma grubość 24 cm.

Jeśli przyjmiemy, że poziom wilgoci technologicznej na metr sześcienny  w obu bloczkach jest podobny, to w ścianie jednowarstwowej jest dwa razy więcej wody niż w dwa razy cieńszej od niej warstwie nośnej ściany dwuwarstwowej.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Nie oznacza to jednak, że budynek ze ścianami jednowarstwowymi będzie wysychał dłużej. Jest dokładnie odwrotnie. Dzieje się tak ponieważ ściany jednowarstwowe schną z dwóch stron, a ściana dwuwarstwowa  z jednej, ponieważ jest od zewnątrz docieplona.

Duży wpływ na czas wysychania ścian jednowarstwowych ma wiatr i słońce. Niestety nie ma to znaczenia przy ścianach dwuwarstwowych, ponieważ przeszkadza tu izolacja termiczna.  Schną one zatem jedynie od wewnątrz budynku. Nie trwa to długo, ale generuje większe koszty za ogrzewanie.

bloczki-betonowe-bat

Wniosek jest taki, że korzystniej wybudować ściany jednowarstwowe. Najlepszy wybór to bloczki o wysokich parametrach wytrzymałościowych i cieplnych – np. Ytong Energo lub Ytong Energo +.