Nowa kompostownia na Szadółkach rozwiąże problem nieprzyjemnego zapachu

Zamknięta hala zamiast otwartego placu generującego uciążliwy dla mieszkańców „zapach”- to pomysł, którego realizacja ma rozpocząć się jeszcze w tym roku.

Właśnie wystartował przetarg na projekt i wykonanie specjalnej instalacji – hermetycznej kompostowni na terenie Zakładu Utylizacyjnego na gdańskich Szadółkach.

Budowa kompostowni na gdańskich Szadółkach

Kompostowania ma powstać dokładnie w miejscu dojrzewania kompostu, a sama inwestycja prowadzona będzie w systemie zaprojektuj i zbuduj.  Głównym założeniem projektu jest jego maksymalna niezawodność i gwarancja uniknięcia nieprzyjemnego smrodu w razie ewentualnej awarii.

Budowa kompostowni na gdańskich Szadółkach

W związku z ciągłym rozwojem infrastruktury Szadółek, obiekt ma być nowoczesny i dobrze wkomponowany w całość otoczenia. Przy jego budowie wykorzystane będą zaawansowane technologie.

Budowa kompostowni na gdańskich Szadółkach

Kompostowanie będzie odbywać się w intensywnie napowietrzanych komorach – łącznie będzie ich 18.
Wszystkie będą okresowo ładowane, napowietrzane, a co jakiś czas kompost będzie przerzucany ładowarką. Cały proces będzie odbywał się w zamknięciu.

Budowa kompostowni na gdańskich Szadółkach ma rozpocząć się w III kwartale roku i potrwać do jesieni 2018. Instalacja ma obsługiwać gminę Miasto Gdańsk, Gminę miejską i wiejską Pruszcz Gdański, a także gminy: Żukowo, Kartuzy, Somonino i Przodkowo.

Budowa kompostowni na gdańskich Szadółkach

8 thoughts on “Nowa kompostownia na Szadółkach rozwiąże problem nieprzyjemnego zapachu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *