Gdańszczanie mogą sprawdzić jakość powietrza w swoim mieście. Informacja znajduje się na przystankach.

0
1201
TECHNO BLUE STREET
TECHNO BLUE STREET

Od 2018 roku Gdańsk testuje nowy system ostrzegania przed stężeniami pyłu PM10. Informacje na ten temat mogą zobaczyć pasażerowie na tablicach zamontowanych na przystankach tramwajowych i autobusowych.  Pojawiają się ona nad godzinami kursowania pojazdów na specjalnym pasku.

Dane wyświetlane na przystankach to średniogodzinne stężenie pyłu PM10. Obok stanu faktycznego podawane są normy maksymalnego stężenia pyłu pochodzące z rozporządzenia Ministra Środowiska z 10 września 2012 roku ( norma to 300 μg/m3 – średniodobowo)  oraz na podstawie informacji wg Światowej Organizacji Zdrowia (poziom alarmowy to sytuacja gdy średniodobowe stężenie pyłów utrzymuje się na poziomie 50 μg/m3 przez 3 dni).

System komunikatów jest obecnie w fazie testów. Być może w przyszłości informacje będą podawane w krótszej formie. Z biegiem czasu ma zmienić się także sposób pozyskiwania danych. Teraz pochodzą one z jednej stacji pomiarowej, a w przyszłości mają być zbierane aż z 12 punktów.

Rozważane jest również pojawienie się komunikatów w pojazdach, a nie tylko na przystankach. Obecnie informacje aktualizowane są codziennie w godzinach od 5:00 do 22:00. Mimo, że Gdańsk na tle innych miast wypada całkiem nieźle jeśli chodzi o jakość powietrza, to nie jest wolny od zanieczyszczeń. Monitorowanie problemu to wg mieszkańców bardzo dobry pomysł.

Osoby chore, starsze, kobiety w ciąży, w dniach kiedy stężenie wynosi  50 μg/m3, powinny stosować maski antysmogowe, które ochronią ich układ oddechowy i krwionośny przed szkodliwymi substancjami.

Maski – oczywiście te dobrej jakości z odpowiednimi filtrami, to dobry pomysł szczególnie jesienią i zimą w czasie sezonu grzewczego, kiedy dodatkowo pogoda często bywa bezwietrzna.