Gdańszczanie mogą sprawdzić jakość powietrza w swoim mieście. Informacja znajduje się na przystankach.

0
43

Od 2018 roku Gdańsk testuje nowy system ostrzegania przed stężeniami pyłu PM10. Informacje na ten temat mogą zobaczyć pasażerowie na tablicach zamontowanych na przystankach tramwajowych i autobusowych.  Pojawiają się ona nad godzinami kursowania pojazdów na specjalnym pasku.

Dane wyświetlane na przystankach to średniogodzinne stężenie pyłu PM10. Obok stanu faktycznego podawane są normy maksymalnego stężenia pyłu pochodzące z rozporządzenia Ministra Środowiska z 10 września 2012 roku ( norma to 300 μg/m3 – średniodobowo)  oraz na podstawie informacji wg Światowej Organizacji Zdrowia (poziom alarmowy to sytuacja gdy średniodobowe stężenie pyłów utrzymuje się na poziomie 50 μg/m3 przez 3 dni).

System komunikatów jest obecnie w fazie testów. Być może w przyszłości informacje będą podawane w krótszej formie. Z biegiem czasu ma zmienić się także sposób pozyskiwania danych. Teraz pochodzą one z jednej stacji pomiarowej, a w przyszłości mają być zbierane aż z 12 punktów.

Rozważane jest również pojawienie się komunikatów w pojazdach, a nie tylko na przystankach. Obecnie informacje aktualizowane są codziennie w godzinach od 5:00 do 22:00. Mimo, że Gdańsk na tle innych miast wypada całkiem nieźle jeśli chodzi o jakość powietrza, to nie jest wolny od zanieczyszczeń. Monitorowanie problemu to wg mieszkańców bardzo dobry pomysł.

Osoby chore, starsze, kobiety w ciąży, w dniach kiedy stężenie wynosi  50 μg/m3, powinny stosować maski antysmogowe, które ochronią ich układ oddechowy i krwionośny przed szkodliwymi substancjami.

Maski – oczywiście te dobrej jakości z odpowiednimi filtrami, to dobry pomysł szczególnie jesienią i zimą w czasie sezonu grzewczego, kiedy dodatkowo pogoda często bywa bezwietrzna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here